Cube TRAVEL PRO BLACK/TEAK 2021, black/teak
At CUBE we believe that practical, durable bikes can also be fun. The Travel Pro's Shimano 8-speed hub gear and Gates belt drive is so clean, quiet and easy to live with, you'll wonder how you managed without it. Powerful Shimano hydraulic disc brakes, grippy 29er Schwalbe tyres and full-length mudguards keep you safe in all weathers. And the semi-integrated carrier, kickstand and dynamo-powered lighting system ensure you're ready for any journey.
| Jaar | 2021 |
|---|---|
| Maat | 46, 50, 54 |
| Kleur | Black/teak |
| Frame Type | DAMES |
| Hoofdkleur | Zwart |
| Leverstatus | Niet meer leverbaar |
| Materiaal | ALUMINIUM |
| Merk banden | SCHWALBE |
| Merk casette | GATES |
| Merk crankset | GATES |
| Merk handvattape | NATURAL FIT |
| Merk headset | CUBE |
| Merk ketting | GATES |
| Merk remmen primair achter | SHIMANO |
| Merk remmen voor | SHIMANO |
| Merk shifters | SHIMANO |
| Merk stuur | CUBE |
| Merk stuurpen | CUBE |
| Merk versnellingen | SHIMANO |
| Merk voorvork | CUBE |
| Merk zadel | NATURAL FIT |
| Merk zadelpen | CUBE |
| Merk zadelpenklem | CUBE |
| Model banden | Marathon Almotion, Performance, Kevlar, 55-622 |
| Model casette | Rear Sprocket CDN, 22T |
| Model crankset | S150 CDN, 46T, 170mm, BB Thun Zumba |
| Model handvattape | Comfort |
| Model headset | H868P, Semi-Integrated |
| Model ketting | CDN, 120T |
| Model remmen primair achter | BR-MT200, Hydr. Disc Brake (160/160) |
| Model remmen voor | BR-MT200, Hydr. Disc Brake (160/160) |
| Model shifters | Alfine SL-S503 |
| Model stuur | Comfort Trail Bar, 660mm |
| Model stuurpen | Performance Stem Pro, 31.8mm |
| Model voorvork | Aluminium Rigid Fork 29" Tapered |
| Model zadel | Sequence |
| Model zadelpen | Performance Post, 27.2mm |
| Model zadelpenklem | Screwlock, 31.8mm |
| Type remmen primair achter | Schijfrem met hydraulische bediening |
| Type remmen voor | Schijfrem met hydraulische bediening |
| Type versnellingen | NAAF |
| Wielmaat | 28 |
| Merk | Cube |